The ControlPad CP24-USBHID is versatile, 24-key programmable USB Multimedia keyboard.
Your custom macro key definitions are stored within the CP24-USBHID's internal FLASH memory making it a true "PLUG and PLAY" programmable USB keyboard.
- Allows easy input of code to provide enhanced, dependable security
- Plug and play the USB interface for a quick and smooth configuration
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Keypad lifespan guaranteed
- Keypad with computer device support for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Genovation |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Hot Keys | Programmable |
| Number of Keys | 24 |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.50" |
| Keyboard/Keypad Width | 3.95" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Genovation, Inc |
Genovation Mechanical Switch Controlpad 24Key Usb Hid 6Ft Cable - Cable Connectivity - USB Interface - 24 Key(s) - Programmable Hot Key(s) - Computer - Mechanical Keyswitch - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















