Extends VGA and analog L/R audio over a single CAT-5 cable.
The VGA Extender with L/R Audio extends a VGA computer video and analog L/R audio up to 150 feet over just one CAT5 cable. The Sender hooks up to the computer and the Receiver connects to the remotely extended VGA display and control devices such as keyboard, mouse, and audio devices.
By choosing widely available CAT5e cable for extension, Gefen has made installation simple and flexible. The CAT5e cable can be tucked under carpet or run above a ceiling.
The VGA Extender with L/R Audio extends a VGA computer video and analog L/R audio up to 150 feet over just one CAT5 cable. The Sender hooks up to the computer and the Receiver connects to the remotely extended VGA display and control devices such as keyboard, mouse, and audio devices.
By choosing widely available CAT5e cable for extension, Gefen has made installation simple and flexible. The CAT5e cable can be tucked under carpet or run above a ceiling.
- Video Extender Transmitter/Receiver provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 1920 x 1200 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- VGA in for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- VGA out for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- Twisted pair media type is very easy to connect and can carry both analog and digital data at the same time for maximum connection efficiency
- 1 input devices supported to better accommodate your specific requirements
- 1 output devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- VGA graphics mode for stunning, lively video quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Gefen |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | UXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 3 lb |
| Transmitter Depth | 3" |
| Transmitter Height | 1.13" |
| Transmitter Width | 4" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Inputs | 1 |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.