The HD over IP w/ RS-232 and 2-way IR extends HDMI, RS-232, and bi-directional IR over a Gigabit Local Area Network. Resolutions up to 1080p Full HD and 1920 x 1200 (WUXGA), HDCP, Deep Color, 7.1 channel High Bit Rate digital audio, and Lip-Sync pass-through are supported. The Sender and Receiver units can be automatically or manually configured to unique IP addresses to allow the connection of multiple Senders and Receivers to the same network. Multiple Receiver units can simultaneously connect to any Sender unit within the network including the Gefen KVM over LAN products with HDMI, DVI, or VGA video, to create a virtual crosspoint matrix of 256 Senders and a theoretical limit of just over 65,000 units total, depending on the network bandwidth and number of ports on the network switch (see Notes 1 and 2).
- Video Extender Transmitter provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 1920 x 1200 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter to ensure maximum dependability
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- 1 input devices supported to better accommodate your specific requirements
- WUXGA graphics mode for stunning, lively video quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Gefen |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | WUXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 6.40 oz |
| Transmitter Depth | 3.20" |
| Transmitter Height | 1" |
| Transmitter Width | 4.30" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |