The VGA extender SRN allows users to extend video signals far beyond the A/V rack. The VGA extender SRN can be used to extend an analog VGA signal to cover distances up to 150 feet. Industry standard category 5e (CAT-5e) cable is used for the extension. The VGA extender SRN sender unit connects to your computer using the supplied VGA cable. The SRN receiver connects to your monitor up to 150 feet away. One CAT-5 cable connects the sender and the receiver to each other, extending your video. The video transmitter and receiver boxes are small and unobtrusive, allowing installation in small spaces.
- Video Extender Transmitter/Receiver is all you need for dependable and productive audio/video transmission
- 1920 x 1200 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- Twisted pair media type is very easy to connect and can carry both analog and digital data at the same time for maximum connection efficiency
- The EXT-VGA-141SRN video extender transmitter/receiver provides plenty of freedom with wired connectivity
- 1 input devices supported for maximum productive usability
- 1 output devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- 150 ft maximum operating distance to allow efficient coverage and maximum usability
- UXGA graphics mode provides optimal video output with remarkable picture clarity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Gefen |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | UXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Height | 1" |
| Transmitter Width | 1" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 150 ft |
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |