Extend DVI and USB 2.0 peripherals with the Gefen CAT5?1600HD KVM extender using two CAT-5e/CAT6 cables. The unit includes a built-in 4-port USB 2.0 hub located on the Receiver unit and gives complete computer access control at the remote location.
- Video Extender Receiver is a reliable audio/video transmission extending solution
- 1920 x 1200 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- USB connectivity allows dependable and efficient power supply with maximum productivity
- DVI in for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- DVI out for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- Twisted pair media type is very easy to connect and can carry both analog and digital data at the same time for maximum connection efficiency
- The EXT-CAT5-1600HD video extender receiver provides plenty of freedom with wired connectivity
- 1 input devices supported for maximum productive usability
- 1 output devices supported to better accommodate your specific requirements
- 200 ft maximum operating distance to allow efficient coverage and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Gefen |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | WUXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 17" |
| Receiver Height | 1.75" |
| Receiver Depth | 4.38" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 200 ft |
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of DVI Inputs | 1 |
| DVI In | Yes |
| DVI Out | Yes |
| Number of DVI Outputs | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.