Extend DVI, USB 2.0, RS-232 and Analog Audio up to 6,600 feet (2000 meters)
The DVI 3600HD allows you to operate a single DVI-compliant computer from two workstations, by extending DVI, USB 2.0, analog audio, and RS-232 from the computer to the remote workstation. USB peripherals can be placed at either of the two locations, by the Sender or Receiver unit.- Video Extender Receiver provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 1920 x 1200 maximum video resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- Download media from your memory card with the built-in USB along with adequate power supply
- DVI in for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- DVI out for your convenience and optimal audio/video output with maximum usage feasibility
- Optical fiber media type supported provides a high-speed, constant, and steady Internet connection that allows a lot of data to be transmitted over long distances
- The DVI 3600HD video extender receiver provides plenty of freedom with wired connectivity
- 1 input devices supported to better accommodate your specific requirements
- 1 output devices supported to better accommodate your specific requirements
- 6600 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Gefen |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | WUXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 7 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Receiver Width | 12.40" |
| Receiver Height | 1.60" |
| Receiver Depth | 5" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 6600 ft |
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of DVI Inputs | 1 |
| DVI In | Yes |
| DVI Out | Yes |
| Number of DVI Outputs | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Number of LC Ports | 8 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.