Extend DisplayPort with HDCP and DPCP support over dual LC-terminated multi-mode fiber optic cables
The Gefen EXT-DP-CP-2FO extends DisplayPort up to 1000 feet (300 meters) using two strands of 50/125µm multi-mode (OM2/OM3) LC-terminated fiber optic cable. Resolutions up to 2560 x 1600 (WQXGA) are supported. 62.5/125µm (OM1) fiber may also be used for a maximum range of up to 500 feet (150 meters).
Compared to similar copper-based solutions, optical signal transmission provides galvanic isolation and much better resistance to electromagnetic interference. Sender and Receiver modules feature cast Aluminum enclosures, providing further immunity to radiated noise.
Female connectors allow optimized lengths of DisplayPort cables to be used, preventing stress on source and display connectors. This, along with the compact size of the modules help create a clean and trouble-free installation by reducing clutter around the connector panels.
- Video Extender Transmitter/Receiver provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 2560 x 1600 maximum video resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- Optical fiber media type supported provides a high-speed, constant, and steady Internet connection that allows a lot of data to be transmitted over long distances
- The EXT-DP-CP-2FO video extender transmitter/receiver provides plenty of freedom with wired connectivity
- 1 input devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- 1 output devices supported to better accommodate your specific requirements
- 1000 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- WQXGA graphics mode for stunning, lively video quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Gefen |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | WQXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1600 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Depth | 2.80" |
| Transmitter Height | 0.60" |
| Transmitter Width | 1.40" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 1000 ft |
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of LC Ports | 4 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |