Gamber-Johnson's backlit attachable keyboard is designed exclusively for the Samsung Tab Active4 and Tab Active5 Pro tablet computer. The tablet can be easily installed and removed from the keyboard and can be conveniently charged through the keyboard's USB-C port. The compact design of the Samsung tablet and attachable keyboard make it a perfect productivity tool for the mobile worker looking for a portable solution they can take anywhere.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- The keyboard dock instantly transforms your tablet into a laptop by offering a physical keyboard
- Silicon Rubber key switch technology for maximum efficiency with hassle-free convenience
- Touchpad pointing device is great for dragging the files and folders as well as scrolling through the documents and web pages
- Low-profile Keys keyboard/keypad feature for better reliance and usability
- Keyboard with tablet device support for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Gamber-Johnson |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Dock |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Docking |
| Keystroke Life | 2 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Ergonomic |
| Keyswitch Technology | Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | Pogo Pin |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| Keyboard/Keypad Height | 1.50" |
| Keyboard/Keypad Width | 10.31" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.56" |
| Appearance | |
|---|---|
| Case Material | Polycarbonate |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Brand Compatibility | Samsung |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























