Gamber-Johnson's low-profile Rugged Lite Backlit Keyboard is thin, light-weight, has an ergonomic feel and is the perfect keyboard solution for a mobile office, whether in a vehicle or on a forklift. Combine this keyboard with Gamber-Johnson's custom quick-release keyboard mount to provide even more convenience.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- USB Type A connectivity for a easy connection
- Silicon Rubber key switch technology for maximum dependability and better reliance
- Touchpad pointing device is great for dragging the files and folders as well as scrolling through the documents and web pages
- Low-profile Keys keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Gamber-Johnson |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 2 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Lightweight |
| Hot Keys | Emergency |
| Number of Keys | 76 |
| Keyswitch Technology | Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 10.31" |
| Keyboard/Keypad Width | 0.56" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.12" |
| Appearance | |
|---|---|
| Case Material | Polycarbonate/Acrylonitrile Butadiene Styrene (PC/ABS) |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 4.92 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



