The LIND 12-32 VDC Isolated DC/DC Power Adapter is designed to power your Dell-compatible computer. The adapter incorporates the highest degree of circuit protection for your device and the adapter itself.
- Electrical isolation prevents ground loops
- Rugged aluminum housing
- Flanged end plates for easy mounting
- Low/High Input Voltage Disconnect
- LED flash rate identifies fault
- Output Short Circuit Protection
- Output Over-current Protection
- Internal Over Temperature Protection
- Automatic Restart 10 seconds after Fault Removal
- LED Output Power Present Indicator
- Reverse polarity disconnect
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Gamber-Johnson |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 12 V DC - 32 V DC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Appearance | |
|---|---|
| Material Family | Aluminum |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.