Lind power adapter for Dell Devices connects directly to the laptop or tablet via USB-C type connector when a cradle is used where power is connected directly to the device. 11 - 16 VDC input and 100w output. Includes cigarette lighter style plug input power connector, USB-C type output power connector with a 90-degree bend, and screw-pin for securely attaching.
- 11 - 16 VDC input
- 19 VDC output
- 100-watt output
- 36" input cable, 36" output cable
- Output short circuit protected
- Output current limit Internal overtemperature shut down
- Low input voltage shut down
- High input voltage shut down
- Automatic reset of safety shutdown
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Gamber-Johnson |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 11 V DC - 16 V DC |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage | 19 V DC |
| Maximum Output Power | 100 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.