The PST-8 all feature Furman's SMP circuit which incorporates Linear Filtering Technology (LiFT) and a high current TVZ-MOV to insure that any electronic device (including televisions, projectors, CD-DVD players, or computers) is fed clean, filtered AC power. This dramatically reduces noise, ensuring consistent peak performance from your equipment.
- Protect your electronic devices, home entertainment system and your appliances from serious power surges
- 8 receptacle offers premium protection for the connected devices
- 8 ft cord length gives you more freedom as to where you place your connected equipment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Nice S.p.A. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 8 |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 110 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 8 ft |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | PST-8 8-Outlet Surge Suppressor |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

