Merit M-8S Power Sequencer is the perfect low-cost AC power solution for any rack mount system. Install an M-8S in your rack, and the eight outlets in the rear panel will power up in sequence and protect all your equipment up to a 15-amp load.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Nice S.p.A. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles Detail | 9 x AC Power |
| Receptacle Type | AC Power |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 30 V DC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 225 J |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | POWER SEQUENCER |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



