The Fujitsu fi-6130 scanner offers outstanding price/performance value in a compact footprint, conserving both space and budget. With duplex scanning performance of up to 80 images per minute in monochrome and grayscale, the fi-6130 also delivers uncompromised high-resolution performance of up to 60 images per minute in color at an astounding 300 dpi. Additionally, the fi-6130 harmoniously combines the security of Ultrasonic Double Feed Detection with the efficiency of Intelligent MultiFeed Function (iMFF) so that intentional double-feeds, such as a taped receipt or sticky note, can be manually bypassed while double-feed detection is enabled.
- Sheetfed scanners exhibit smaller size than the flatbed scanner and use less desk space
- The scanner has 24-bit color depth for high-quality images
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Fujitsu |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Depth | 24-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 240 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CCD |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Fujitsu |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Hardware Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Maximum Scan Size | 8.40" x 10.17 ft |
| Automatic Document Feeder Inc | Yes |
| Duplex Scanning | Yes |
| Scan Color | Color |
| Large Format | No |
| Scanning Modes | Duplex |
| Media Type | Plain Paper |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Media Size | 8.40" x 10.17 ft |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 30 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |

