First introduced in the critically acclaimed Focus G Series cases from Fractal Design, the Silent Series LL fan was created to deliver illuminant style and excellent airflow at an admirable price. In response to popular demand the Silent Series LL is now available separately with a choice three different LED colors, giving Focus owners and budget conscious builders the ideal solution to expand their system. For those in search of a great LED fan, the Fractal Design Silent Series LL shines brightly as the clear choice for solid value.
- Available with white, red or blue LEDs
- Low noise sleeve bearing ensures silent operation
- Pressure balanced for improved performance in filtered vents
- Extended length black stealth ribbon cable is easily hidden for a clean looking build
- Four super bright LEDs
- Clear blades for enhanced LED effect
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Fractal Design |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.72" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Fractal Design |
| Fan Bearing Type | Sleeve Bearing |
| Fan Speed (Max) | 1200 rpm |
| Maximum Airflow | 41.80 CFM |
| Fan Life | 3.4 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 3-pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Noise Levels (A-Weighted) | 24.8 dB(A) |











