Tuned for airflow
Airflow-focused design
Keep your components cool with a fine cubic-pattern mesh front and three included swept-blade fans for strong airflow out of the box.
Built for gaming
Build your ideal setup with space for graphics cards up to 416 mm in length and an integrated air guide which directs airflow towards your GPU.
Versatile cooling
Utilize your preferred cooling solution with support for CPU air coolers up to 170 mm in height and top-mounted radiators up to 360 mm.
RGB version
Intuitive lighting control
Adjust the lighting of your case by choosing from a range of curated themes and customizations, with two easily accessible integrated buttons.
Smooth experience
Build and upgrade with ease thanks to tool-free access to the main chamber, a magnetically attached top mesh filter, and bracket-free SSD mounts.
Multifunctional I/O
Connect effortlessly with an easily accessible I/O featuring a USB Type-C port (5 Gbps), a USB Type-A port (5 Gbps), and a combo audio jack.
- Airflow-focused design with mesh front and top panels and an integrated GPU air guide.
- Includes three swept-blade design fans for cooling performance out of the box.
- Compatible with powerful gaming components with space for GPUs up to 416 mm in length.
- Supports top-mounted radiators up to 360 mm and CPU coolers up to 170 mm in height.
- Features RGB fans and an integrated controller for easy lighting adjustments. (RGB version)
- Easily accessible front I/O featuring two USB ports and a combo audio jack.
- Clean, modern design featuring a honeycomb mesh pattern and details such as a fabric tab.
- Up to 35 mm of cable routing space and two cable routing straps included.
- Features a magnetically attached steel top filter and nylon mesh filter for the PSU.
- Supports ATX, mATX, and ITX motherboards.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Fractal Design |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 16.38" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 7.09" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 1 x USB Type-A |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| Appearance | |
|---|---|
| Window Panel | Yes |
| Window Panel Location | Left Side |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Mini ITX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Installed Fan Size Details | 3 � 120mm |
| Fan Size Supported | 5.51" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.69" |
| Manufacturer | Fractal Design |
| Number of Fans Supported | 14 |
| Number of Fans Installed | 3 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 2.5"/3.5" | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 3 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Pop 2 Air |































