Powerful design in a generous format
Momentum fans included
Experience enhanced cooling out of the box with three high-performance Momentum 14 fans featuring LCP blades and FDB bearings.
Sleek design expression
Experience a fully black expression of North's iconic design, featuring a blackened oak front and dark alloy details.
Open front airflow
Enjoy strong, unobstructed airflow through an open front design, combined with a stylishly integrated mesh top.
Easily accessible
Enjoy a smooth build experience with tool-less access to the interior, including a slide-to-remove top panel with an integrated tab.
Designed for gaming
Create a powerful gaming system with support for graphics cards up to 413 mm in length, or up to 380 mm with a front radiator.
Extended cooling support
Cool your system further with a spacious interior supporting front radiators up to 420 mm and top radiators up to 360 mm.
Accessible I/O
Connect your devices easily with front I/O featuring USB Type-C, USB Type-A ports, and separate audio and microphone jacks
- Experience enhanced cooling with three powerful Momentum 14 fans featuring LCP blades
- Elevate your gaming station with a blackened oak front and dark alloy design details
- Maintain strong airflow through the iconic open front and fine-patterned mesh ventilation
- Support GPUs up to 413 mm, or up to 380 mm when using a 420 mm front radiator
- Enable advanced cooling with support for front radiators up to 420 mm and top radiators up to 360 mm
- Access the interior easily with tool-less panels, including a slide-to-remove top with an integrated tab
- Build ambitious systems with a spacious interior designed for large, high-end components
- Achieve a cohesive, fully black look that integrates naturally into modern gaming spaces
- Compatible with E-ATX (up to 275 mm), ATX, mATX, and Mini-ITX standard connector motherboards
- Connect devices easily with front I/O including USB Type-C, USB Type-A ports, and audio and microphone jacks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Fractal Design |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 16.26" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 11.42" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 1 x USB Type C |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Appearance | |
|---|---|
| Window Panel | Yes |
| Window Panel Location | Left Side |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Mini ITX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Installed Fan Size | 5.51" |
| Installed Fan Size Details | 3 � 140mm |
| Fan Size Supported | 7.09" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.93" |
| Manufacturer | Fractal Design |
| Number of Fans Supported | 14 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 2.5"/3.5" | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | North XL Momentum Edition |





























