| Brand | |
|---|---|
| Brand | Fractal Design |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 16.26" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 11.42" |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Port Details | 1 x USB 3.1 (Gen 2) Type C , 2 x USB 3.0 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | ATX , EATX , Micro ATX , Mini ITX |
| Fan Size Supported | 4.72" , 5.51" |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Installed Fan Size | 5.51" |
| Installed Fan Size Details | 3 � 140mm |
| Maximum CPU Cooler Height | 7.28" |
| Manufacturer | Fractal Design |
| Number of Fans Supported | 8 |
| Number of Fans Installed | 3 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 2.5"/3.5" Bays | 2 |
Fractal Design North XL - Chalk White - Mesh, Steel, Wood, Alloy, Faux Leather - 3 � 140mm Fan(s) Installed - EATX, ATX, Micro ATX, Mini ITX Motherboard Supported - 8 x Fan(s) Supported - 2 x Internal 2.5" Bay - 2 x Internal 2.5"/3.5" Bay(s) - 7x Slot(s) - 3 x USB(s) - 2 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 (Gen 2) Type C - 1 x Audio In - 1 x Audio Out - Fan Cooler
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























