| Brand | |
|---|---|
| Brand | Fractal Design |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 13.78" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 7.28" |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Port Details | 1 x USB 3.0 , 1 x USB 2.0 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Micro ATX , Mini ITX |
| Fan Size Supported | 3.62" , 4.72" |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Installed Fan Size Details | 1 x 120mm |
| Maximum CPU Cooler Height | 5.83" |
| Manufacturer | Fractal Design |
| Number of Fans Supported | 1 |
| Number of Fans Installed | 1 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 2.5" Bays | 3 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
Fractal Design Core 1100 - Black - Brushed Aluminum - 1 x 120mm Fan(s) Installed - Micro ATX, Mini ITX Motherboard Supported - 1 x Fan(s) Supported - 2 x Internal 3.5" Bay - 3 x Internal 2.5" Bay - 4x Slot(s) - 2 x USB(s) - 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 - 1 x Audio In - 1 x Audio Out - Fan/Liquid Cooler
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























