Enhanced performance in a generous format
Advanced airflow
Access performance engineering in a spacious format, with ample ventilation and an air guide which helps keep components running cool.
Evolved design
Elevate your space with an aerodynamic design aesthetic featuring a sleek, rockface-inspired mesh front panel.
White
Black
Designed for gaming
Create a powerful gaming system with space for graphics cards up to 512 mm in length and E-ATX (330 mm) motherboard compatibility.
Ambience Pro RGB Version
Enhanced lighting
Create the right atmosphere with advanced ARGB Gen 2 ambient lighting, including an animated PC startup effect.
Ambience Pro RGB Version
Tailored experience
Customize your lighting and fans easily with a download-free configuration tool, accessed via the included Adjust Pro Hub.
Easily accessible
Enjoy a smooth build experience with easily removable panels, including a sliding top panel featuring a fabric tab.
- Access performance engineering in a spacious format, with ample ventilation and an air guide to improve GPU cooling
- Elevate your space with an aerodynamic design expression featuring a sleek, rockface-inspired mesh front panel
- Enhance your atmosphere with advanced ARGB Gen 2 ambient lighting, including an animated PC startup effect (Ambience Pro RGB versions)
- Customize your lighting and fans easily with a download-free configuration tool, accessed via the included Adjust Pro Hub (Ambience Pro RGB versions)
- Design a powerful gaming system with space for graphics cards up to 512 mm in length and E-ATX motherboard compatibility
- Create a build with advanced cooling, with space for up to a 420 mm top radiator and up to 360 mm front and side radiators
- Includes three powerful Momentum 14 fans, featuring LCP blades and true FDB bearings for lasting performance and quieter operation (Standard versions)
- Includes three powerful Momentum 14 ARGB Gen 2 fans, featuring LCP blades and true FDB bearings for lasting performan
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Fractal Design |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 20.16" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Installed | No |
| Maximum PSU Length | 9.06" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Full-tower |
| Appearance | |
|---|---|
| Window Panel | Yes |
| Window Panel Location | Left Side |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Micro ATX |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Installed Fan Size | 5.51" |
| Installed Fan Size Details | 3 � 140mm |
| Fan Size Supported | 7.09" |
| Maximum CPU Cooler Height | 7.17" |
| Manufacturer | Fractal Design |
| Number of Fans Supported | 10 |
| Number of Fans Installed | 3 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 6 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 4 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Computer Case Meshify 3 XL |



























