| Brand | |
|---|---|
| Brand | Fractal Design |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 13.74" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Installed | No |
| Maximum PSU Length | 7.09" |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C , 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| Appearance | |
|---|---|
| Window Panel | Yes |
| Window Panel Location | Left Side |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | ATX , EATX , Micro ATX , Mini ITX |
| Fan Size Supported | 4.72" , 5.51" |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Installed Fan Size | 5.51" |
| Installed Fan Size Details | 3 � 140mm |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.81" |
| Manufacturer | Fractal Design |
| Number of Fans Supported | 7 |
| Number of Fans Installed | 3 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 6 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 4 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Fractal Design Computer Case Meshify 3 - Mid-tower - White, Tint - Mesh, Steel, Tempered Glass - 6 x Bay - 3 � 140mm Fan(s) Installed - EATX, ATX, Micro ATX, Mini ITX Motherboard Supported - 7 x Fan(s) Supported - 2 x Internal 3.5" Bay - 4 x Internal 2.5" Bay - 7x Slot(s) - 3 x USB(s) - 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C - 1 x Audio In - 1 x Audio Out - Fan/Liquid Cooler
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.