This mini cube security camera is designed for sophisticated indoor environments like offices, boutique retail, hospitality, etc. The modern design is easy for wall and ceiling mounting or placed on a shelf. This 5 mega-pixel security camera is packed with advanced features to protect your businesses, such as IR LED, low-light sensor, and two-way built-in microphone and speaker. Its Bluetooth support allows easy network configuration. Built-in Wi-Fi helps with those hard-to-reach locations for broader security coverage within your premises.
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 1024 x 768 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 3.16 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/2.0 maximum aperture for reliable, detailed, and sharp output with added dependability
- Up to 26.25 ft of night vision
- Infrared night vision type consumes very little electrical power and provides evidentiary quality night-time surveillance video
- Fixed lens type is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- DC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- Wall mount is Ideal for permanent use with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Fortinet |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1024 x 768 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 3.16 mm |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 26.25 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Field of View | Horizontal: 102�°\nVertical: 72�°\nDiagonal: 132�° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini Cube |
| Mount Type | Table Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Vandal Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Video Formats | H.265/HEVC |
| Manufacturer | Fortinet, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |

