INTEGRATED CONTROL PANEL
Up & Down / 2 Height Memory Settings
Dual-Stage Lifting Columns
Effortless height adjustment, lasting durability
Anti-Collision Protection
Stops instantly when blocked
- Standing desk offers a wide range of height settings to accommodate users of all heights
- The T-shaped structure offers a sleek, minimalist design while maintaining strong structural integrity
- Count on a load capacity of 88.20 lb to provide the strength and stability you need, ensuring everything stays in place
- Whether you're working, studying, or relaxing, adjust the height effortlessly to match your perfect comfort level
| Brand | |
|---|---|
| Brand | FlexiSpot |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 88.20 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Table Top Width | 47.20" |
| Table Top Depth | 23.60" |
| Maximum Height Adjustment | 43.30" |
| Minimum Height Adjustment | 29.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Legs | 2 |
| Height Adjustable | Yes |
| Base Included | Yes |
| Color/Finish | Black |
| Base Style | T-shaped |
| General Features | |
|---|---|
| Height Adjustment Stages | 2-Stage |
| Manufacturer | FlexiSpot |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

