INTEGRATED CONTROL PANEL
Up & Down / 2 Height Memory Settings
Dual-Stage Lifting Columns
Effortless height adjustment, lasting durability
Anti-Collision Protection
Stops instantly when blocked
- The standing desk promotes better posture and reduces the risk of back pain
- The vertical post of the T-shaped base provides robust support for even the heaviest of surfaces
- Enjoy exceptional support and reliability with a strong load capacity of 88 lb, perfect for all your essential tasks
- Achieve optimal comfort with versatile height adjustments tailored to your every need
| Brand | |
|---|---|
| Brand | FlexiSpot |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 88 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Table Top Width | 39.40" |
| Table Top Depth | 19.70" |
| Maximum Height Adjustment | 43.30" |
| Minimum Height Adjustment | 29.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Legs | 2 |
| Height Adjustable | Yes |
| Base Included | Yes |
| Color/Finish | Black |
| Base Style | T-shaped |
| General Features | |
|---|---|
| Height Adjustment Stages | 2-Stage |
| Manufacturer | FlexiSpot |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

