Self-Adaptive & Adjustable Lumbar
Our lumbar support auto-responds to posture changes and also allows forward-backward adjustment for personalized comfort.
Targeted Sacral Support
Cradles your sacrum to ease pressure and support healthy spine alignment.
Contoured Support that Hugs Your Lumbar
The curved lumbar cushion follows your spine's natural shape, offering full lower back support and easing long-hour discomfort.
- Mesh Seat
- 90° - 130° Backrest Recline
- Adjustable Seat Depth
- Soft 3D Armrests
- Class 4 Gas Lift
- 10-year warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | FlexiSpot |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Overall Minimum Height | 41.30" |
| Overall Maximum Height | 47.20" |
| Appearance | |
|---|---|
| Casters | Yes |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Seat Feature | Contoured |
| Armrest | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Seat Material | Mesh |
| Number of Casters | 5 |
| Base Shape | 5-star |
| General Features | |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Manufacturer | FlexiSpot |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| ANSI/BIFMA Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













