The slim design of the LCD Ceiling Mount offers the ideal low profile mounting solution and enhances the professional look of any 13" to 29" LCD display. The slender adjustable extension column minimizes the mount's appearance while maximizing the display's presence in any room. Models with the optional cable management covers offer a sleek, stylized veneer that conceals cords and augments the mount's overall aesthetic. Its versatile design allows the display to be mounted in standard position or facing the floor with the option of Portrait or Landscape orientation, making it ideal for dental offices, medical facilities, and digital signage.
- -5° to +20° adjustable tilt
- Comes in adjustable height range: 18''-30''
- Portrait or Landscape orientation
- Display can be mounted in standard position or face-down
- Hardware included for wood or concrete installations
- Ceiling plate included for structural or wood joist ceilings
- Theft resistant security fasteners included
- 360 degrees swivel action (at time of installation)
- VESA 75/100 mm compliant (Non-VESAadaptor offered separately)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 29" |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 20° |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Extendable |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Ceiling Mount |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |

