Built on seven generations of proven retransfer printing technology over the last 25 years, the HID FARGO HDP5000e is the next evolution in high-definition ID card printing. Designed to deliver exceptional reliability, usability and security, the HDP5000e empowers you to create crisp, vibrant, photo-quality credentials that reflect your organization's professional image and are inherently resistant to tampering or counterfeiting.
Beyond its robust feature set, the HDP5000e streamlines operation with the intuitive SmartScreen interface, offering easy-to-understand notifications and step-by-step guidance for setup, maintenance and troubleshooting. Its modular architecture ensures future-ready flexibility, allowing you to add dual-sided ID card printing, lamination or encoding modules as your needs grow.
Ideal for medium-to-large corporations, universities, healthcare facilities and government agencies, the HDP5000e secure ID badge printer offers a trusted platform for reliable, secure card personalization and scalable performance.
- Delivers fast and reliable operations in a very affordable way
- 300 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- The printer offers professional quality documents that can be printed either in color or monochrome
- Cyan printing color for reliable performance with maximum productivity
- Single Sided printing capability for your convenience and maximum usability
- This card printer lets you get cards of professional quality
- Share the printer easily and efficiently with various other systems with the help of built-in Ethernet port
- Supports id card media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer with corporate application/usage provides maximum usability with better reliance
- CR-80 Card media size for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASSA ABLOY |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | OLED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASSA ABLOY |
| Recommended Use | Card Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Dye Sublimation/Thermal Transfer |
| Print Color Capability | Color |
| Printing Color | Black |
| Printing Capability | Single Sided |
| Media Type | Smart Card |
| Media Size | 3.38" x 2.13" - CR-80 Card |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Media Thickness | 30 mil |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature | 65°F (18.3°C) - 90°F (32.2°C) |











