Superior print quality, higher reliability and durability, greater security - your photo ID cards will have all these qualities when you print and encode them with the affordable and versatile HDP5000.
- High Definition Printing™ gives you superior print quality, even on cards with embedded electronics, for a more impressive public image.
- High reliability and durability lowers your total cost of ownership, and affordable pricing makes High Definition Printing available to practically any business.
- We back the HDP5000 with a lifetime printhead warranty and three-year warranty on everything else.
- Versatile modular design permits change as your needs change. Dual card input hopper, dual-sided printing, single- or dual-sided lamination and card encoding technologies are all field-upgradeable features.
- Minimal training is required because of its simple design and intuitive operation. Cards, ribbons and overlaminates come in cartridges that load quickly and easily.
- Designed for versatility in the most demanding situations
- 300 maximum print resolution (dpi) for your convenience and easy usage
- Print crisp and clear documents in either black or color with this color printer
- Single Sided printing capability for reliable printing results with added productivity
- This card printer lets you get cards of professional quality
- Save time and money for your business by using one printer for all your employees
- Supports proximity card media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer with desktop application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- 2.13" x 3.37" - CR-80 Card media size for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- LCD display is power-efficient with minimal heat production to ensure a prolonged, convenient usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HID Global Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Encoding Technology | Magnetic Stripe Encoder |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ASSA ABLOY |
| Recommended Use | Card Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Dye Sublimation/Thermal Transfer |
| Maximum Color Print Speed | 24 Second |
| Print Color Capability | Color |
| Printing Capability | Single Sided |
| Media Load Type | Auto Feed |
| Media Handling | 1 x Output Hopper - 200 Card Capacity |
| Media Type | Optical Media Card |
| Media Size | 2.13" x 3.37" - CR-80 Card |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 2.13" |
| Media Thickness | 50 mil |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

