The HID® FARGO® DTC4500e ID card printer is ideal for organizations requiring robust, high-volume printing every day. Standard features include high-capacity ribbon consumables and dual input card hoppers that allow for maximum card input capacity and the convenient management of multiple card types.
Designed for medium-to-large businesses, schools and local governments seeking higher-volume, direct-to-card printing, the DTC4500e offers a powerful and reliable print engine that delivers on both speed and performance. Dual input hoppers and support for high-capacity ribbons enable the DTC4500e to print twice as many full-color cards than most comparable printers before consumables would require replenishing - keeping productivity high and operator maintenance low.
- High-quality output- Create high-quality, visually rich credentials on demand
- Simple plug-and-play- Leverage an intuitive SmartScreen interface for easy setup, consumables loading and operation
- Built-in security- Enjoy peace of mind with optional locks, built-in password protection and AES-256 encryption
- Earth-friendly- Support your green initiatives with GreenCircle Certified energy efficiency and support for eco-friendly (ECO) refill ribbons and rewritable cards
Powerful, secure, versatile and eco-friendly, the DTC4500e is an ideal solution for organizations seeking to print superior-quality cards and IDs in higher volumes.
- Delivers fast and reliable operations in a very affordable way
- 300 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- The printer offers professional quality documents that can be printed either in color or monochrome
- Single Sided printing capability for easy and dependable printing results
- This card printer lets you get cards of professional quality
- Save time and money for your business by using one printer for all your employees
- Supports adhesive backed card media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer with desktop application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- Magnetic Stripe Encoder feature for maximum efficiency and convenience
- Comes with 32 MB standard memory to ensure maximum efficiency with great quality printing results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HID Global Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Power Consumption | 1.60 A |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Network Ready | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASSA ABLOY |
| Recommended Use | Card Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Dye Sublimation/Thermal Transfer |
| Maximum Color Print Speed | 6 Second |
| Print Color Capability | Color |
| Printing Capability | Single Sided |
| Media Load Type | Auto Feed |
| Media Type | Polyester Card |
| Media Size | 2.06" x 3.31" - CR79 Card |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 2.11" |
| Media Thickness | 40 mil |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature | 65°F (18.3°C) - 80°F (26.7°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 80% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GreenCircle |



