Ready for 4th Generation Intel Core Processors (C6/C7 Idle Mode)
Introducing the latest in the EVGA power supply lineup; the GQ series. These power supplies take some of the best features from EVGA�s award winning power supplies, like EVGA ECO fan mode for near silent operation, Japanese Capacitor Design and a highly efficient design, at an excellent value. These new power supplies are 80 Plus Gold rated and offer an outstanding 5 Year Warranty that�s backed by world class EVGA support.
- Whisper Silent with 135mm Fluid Dynamic Bearing Fan
- NVIDIA SLI & AMD Crossfire Ready
- Modular Design to reduce clutter and improve airflow
- Active Power Factor Correction
- EVGA ECO Intelligent Thermal Control System eliminates fan noise at low to medium loads
- Active Clamp +DC to DC design for efficient operation
- 80 PLUS Gold certified, with 90% (115VAC) / 92% (220VAC~240VAC) efficiency or higher under typical loads
- 100% Japanese Capacitors ensure long-term reliability
- 5 Year Warranty and unparalleled EVGA Customer Support
| Brand | |
|---|---|
| Brand | EVGA Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| ATI CrossFire Supported | Yes |
| NVIDIA SLI Supported | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | -12 V |
| Output Current | 500 mA |
| Efficiency | 92% |
| Output Voltage Detail | -12 V @ 500 mA |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Output Power | 850 W |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | EVGA Corporation |
| Number of Fans | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | 80 Plus Gold |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Specification Compliance | ATX12V/EPS12V |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.