The Flight is the perfect backpack for anyone on the go. The backpack easily fits up to a 16" laptop in its ultra-soft padded and felt lined rear compartment that folds 180� open for easy access. This also allows you to pass by airport check points without taking out your laptop! Even with a full load, the Flight keeps your back and shoulders comfortable with its deep airflow channels. Balance is also maintained, thanks to the Flight's 5-point balance strap system with a fully adjustable chest strap.
- An excellent choice for your notebook
- The carrying case has smart support to keep your device from incurring any damage particularly through travels
- Constructed from durable, high-quality nylon material and designed to provide the utmost protection
- Backpack style carrying case offers a smooth, more angular aesthetic with simplified pockets and compartments
- Checkpoint friendly carrying case ensures your belongings are safe from bumps, drops, theft, and from being left behind at the checkpoint
- Comes in black color to better suit your theme and style
- For gadget up to 16" screen
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Everki USA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Compartment Height | 12.60" |
| Compartment Width | 1.97" |
| Compartment Length | 11.81" |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Strap | No |
| Closure Type | Zipper |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Interior Material | Foam |
| Style | Backpack |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Everki USA, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



