Make the Advance briefcase your everyday bag. Its slim profile, contemporary design, and lightweight construction make the bag an effortless carry. The spacious, well-padded, top-loading compartment allows quick and easy access for laptops up to 14.1".
Grab the hand-carry handles or sling it over your shoulder with the full-sized shoulder strap and go. Dual-sided adjustable straps ensure that your shoulder pad stays centered on your shoulder for maximum comfort.
The separate zippered accessory compartment stays organized with a generous assortment of multifunction pockets while a quick-access front stash slot keeps items close at hand.
As with all Everki products, the Advance is backed by Everki's Limited Lifetime Warranty and world-class customer service.
Lifetime Warranty Protection
You can enjoy peace of mind knowing that with any product in the Everki family, you never have to worry about discovering a flaw or defect after the end of the warranty period. Everki's Limited Lifetime Warranty protects your purchase against manufacturing defects over the entire life of the product.
Trolley Handle Pass-Through Strap
A bag is only as strong as its wearer, and for the weary traveler Everki designed the Advance with a trolley handle pass-through strap to help lighten the load. This strap is correctly sized to pass smoothly over luggage handles and allow you to stack your bags for increased mobility.
Ergonomic Two-Way Adjustable Shoulder Strap
Travel can put an unnecessary burden on the traveler, especially with a full load. To make things easier, Everki outfitted the Advance with a comfortably padded non-slip, two-way adjustable shoulder strap with quick-adjust buckles that give you more freedom to make fine adjustments to your desired length.
High-Contrast Lining
With Everki, form and function are not mutually exclusive. In addition to a range of convenient pockets and slots that ensure contents stay in their designated places, the Advance features a high-contrast orange lining that fits in with the bag's overall theme and makes items easier to find under any circumstance.
- Designed to be used with notebook
- The carrying case for easy travel
- Briefcase style carrying case effectively combines casual and formal design aesthetics to give a decorative appearance
- Handle carrying option for carrying case for your convenience and ease with maximum feasibility
- Lightweight case feature for maximum productivity with added dependability
- Comes in black color for a trendy and eye-catching look
- Fits most of the gadgets with up to a 14.1" display
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Everki USA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 14.1" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Compartment Height | 10.04" |
| Compartment Depth | 1.50" |
| Compartment Width | 13.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Strap | Yes |
| Carrying Options | Trolley Strap |
| Style | Briefcase |
| General Features | |
|---|---|
| Case Features | Dual Strap Handle |
| Durability | Slip Resistant Shoulder Strap |
| Accessibility | Top Loading |
| Manufacturer | Everki USA, Inc |





