- 2MP Progressive scan CMOS sensor
- Equipped with 3.6mm fixed lens
- Multi-streaming from H.265 / H.264
- Supports D-WDR
- Provides True Day/Night functionality with automatic IR filter operation
- Extended IR range up to 30m / 98ft with 18 LEDs (depends on scene IR reflectivity)
- Supports ONVIF (V2.6, Profile S, Profile G)
- Weather-proof IP66 rated
- Supports live monitoring via mobile Apps (iOS & Android)
- Supports PoE and 12VDC
| Brand | |
|---|---|
| Brand | EverFocus Electronics Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | D:104° , H:87° , V:47° |
| HD Recording | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 3.60 mm |
| Maximum Aperture | f/2 |
| Shortest Shutter Speed | 1/20000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | HD |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Number of IR LEDs | 18 |
| Maximum Frame Rate | 25 fps |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini Bullet |
| Diameter | 3" |
| Mount Type | Corner Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | EverFocus Electronics Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.