EverFocus eZ.HD series cameras - EBA1280 deliver 1080p full HD image quality. The model provides 2.8-12mm lens with ICR. Featured with Digital Wide Dynamic Range (D-WDR), the camera can provide clear images even under backlight circumstances where intensity of illumination can vary excessively. The EBA1280 supports both NTSC and PAL scanning systems and is IP66 certified.
- Supports 1080P 30/25fps, 720P 30/25fps, CVBS
- Supports UTC function: Control camera OSD settings directly from DVR end
- IP66-rated with metal housing
- The flexible angle viewing with its 3-Axis rotation design allows wall or ceiling mounting
- D-WDR to improve the visibility under high contrast scene
- Extended IR range of up to 30m / 98ft. with 24 LEDs (depends on scene IR reflectivity)
- Varifocal 2.8-12mm with ICR to capture the desired field of view
- 1080p Full HD CMOS sensor with high flexibility and performance for astounding image
| Brand | |
|---|---|
| Brand | EverFocus Electronics Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Monochrome |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 4.3x |
| HD Recording | Yes |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Focal Length | 12 mm |
| Lens Type | Zoom |
| Recording Formats | HD |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Number of IR LEDs | 24 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ball |
| Diameter | 4.7" |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Weather Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Manufacturer | EverFocus Electronics Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.