Sound Alert 2985PG Headphone visibly signals to students and teachers when the headphone volume is louder than the American Speech-Language-Hearing Association recommended 85dB level.
- Sleek over-the-head design combines style and comfort for a premium listening experience
- Ear-cup design provides optimum comfort and noise isolation, delivering clear, immersive sound for extended listening sessions
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Widely compatible 3.5mm jack supports stereo audio across smartphones, laptops, and portable media players
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 40 Hz-18 kHz, ensuring immersive and dynamic audio
- Just plug in Nickel Plated connector for reliable connectivity and consistent sound quality during every session
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ergoguys |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Driver Type | Ferrite |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Minimum Frequency Response | 40 Hz |
| Impedance | 600 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ergoguys, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Plating | Nickel Plated |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.