These lightweight and fully adjustable stereo headphones are ideal for extended listening by students in classrooms, labs and libraries. Great for multimedia learning environments, they're just right for computer-based language learning (ELL / ELD) programs and literacy applications to help meet the English Language Arts portion of the Common Core State Standards.
In-line volume (not on the 3060AVS) control gives customized sound to maximize each student's learning experience and ambient on-ear noise-reducing earcups provide hearing protection for students. The beige and silver-colored multimedia stereo headphones are available as a classroom pack of 12 with a storage/carrying case.
- Teacher approved for use in computer labs and listening centers
- Works with all computer formats
- Lightweight and flexible construction
- Adjustable headband and in-line volume control with replaceable ear cushions
- On-ear ambient noise-reducing earcups help diminish exterior sounds. This reduces the need to increase the volume (protecting the ears) and helps keep students on task.
- Over-the-head design provides a secure and comfortable fit, perfect for extended music or work sessions
- Supra-aural form factor gives you both comfort and portability, making it perfect for on-the-go listening and daily use
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Standard 3.5mm connector enables quick access to analog sound on most consumer devices
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 20 Hz-20 kHz, providing clarity across all tones
- Just plug in Nickel Plated connector for reliable connectivity and consistent sound quality during every session
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ergoguys |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Driver Type | Cobalt Ferrite |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 25 Ohm |
| Sound Pressure Level | 100 dB |
| Driver Size | 1.06" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ergoguys, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 8 ft |
| Connector Plating | Nickel Plated |