- Lightweight Design & Adjustable Microphone
- Plugs Directly Into Your for PC or gaming console
- Volume Control
- Lightweight design and soft sport cloth ear cups for maximum comfort during long use.
- Compatible with Computer, Tablets, Gaming consoles
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ergoguys |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Impedance | 9 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ergoguys, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.94 ft |
Ergoguys Black Lightweight Headset with Adjustable Mic - Mini-phone (3.5mm) - Wired - 9 Ohm - 10 Hz to 20 kHz - Over-the-head - Ear-cup - 3.94 ft Cable - Omni-directional Microphone - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









