WorkForce ST-M3000 Monochrome Supertank Printer, powered by PrecisionCore, offers worry-free, cartridge-free printing with an easy-to-fill, super-size ink tank. Save up to 80 percent with cost-efficient replacement bottles vs. monochrome laser toner. Included ink prints up to 11,000 pages in black. PrecisionCore Heat-Free technology delivers ultra-sharp text and remarkable image detail with lower power consumption. Print as fast as 20 ppm in a maximum resolution of 1200 x 2400 dpi. Printer features a 250-sheet input tray; 30-page automatic document feeder (ADF); and automatic, two-sided printing. Print, copy, scan and fax all with the same device for optimal convenience. Scan and fax one-sided documents with ease. Connect to a wireless or wired network to easily print. Versatile connectivity lets you print right from your mobile device.
- Save energy - lower power consumption vs. laser
- Versatile connectivity - easily print from iPad®, iPhone®, Android™ tablets and smartphones; includes Wi-Fi Direct® plus Ethernet; voice-activated printing
- Reliability you can count on - 2-year limited warranty
- Fast print speeds, virtually no warmup time - fast first page out to speed through short print jobs; 20 ISO ppm (black)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Epson Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.40" |
| Touchscreen | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Laser |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Epson Remote Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Copy Color | Monochrome |
| Copier Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder - 30 Sheet Capacity |
| Media Type | Envelope |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Media Size | Envelope No. 10 - 4.80" x 9.50" |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 20 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 2400 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |





















