Compact color printer with fast speeds and low printing costs.
The WorkForce® Pro EP-C7000 color printer is powered by PrecisionCore® Heat-Free technology for reliable performance and low power consumption-all at an affordable price. It speeds through professional-quality prints at 25/24 ISO ppm (black/color) with fast first page out and zero warmup time. This compact printer is designed to maximize productivity with a recommended monthly print volume of 1,500 to 7,000 pages and high-yield replacement cartridges that can deliver enough ink to print up to 11,500 ISO pages black/8,000 ISO color1. Plus, DURABrite® Pro fast-drying, water-resistant pigment ink produces vivid color and crisp black text for high-quality printing.
PrecisionCore technology
Simple, smart and clean solution that delivers outstanding quality with low waste
Powerful business productivity
Fast print speeds of 25/24 ISO ppm (black/color) with zero warmup time, plus fast first page out.
Engineered for reliable performance
Recommended monthly print volume of 1,500 to 7,000 pages
Energy efficient
Features low power consumption
Minimal user intervention
High-yield replacement ink cartridges let you print up to 11,500 ISO pages black/8,000 ISO pages color
Compact design
For a streamlined, efficient workstation
- Remarkable image quality- DURABrite Pro fast-drying, water-resistant pigment ink delivers vivid color and crisp black text
- Robust security- full suite of advanced security features including TLS 1.3 and SNMPv3 support
- Compatible with Epson Solutions Suite and industry-leading third-party solutions- Epson Open Platform for seamless workflow integration
- Mobile and cloud solutions- from Android®, iOS®, Microsoft®Windows®, Chromebook®or Fire™ OS devices using Epson Connect™, Epson Smart Panel®app, Apple®AirPrint®, Mopria®Print Service, Mopria Scan and Microsoft Universal Print
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Epson Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.40" |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Off-Mode Power Consumption | 100 mW |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 8.50 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Supported Network Protocols | LLTD |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Yellow |
| Number of Input/Multipurpose | 1 |
| Recommended Monthly Print Vol | 1500 to 7000 |
| Print Technology | Inkjet |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Epson Remote Print |
| Mobile Device Printing | Yes |
| USB Direct Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Media Type | Matte Flyer Paper |
| Media Size | Envelope No. 10 |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 25 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 24 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Energy Star | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |



