High-speed, 2-sided document imaging, along with flatbed versatility, is right at your fingertips with the fast, affordable WorkForce DS-7500. This high performance scanner delivers remarkable scans from 4" x 6" and up to 8.5" x 40" , quickly scanning 2-sided documents in just one pass. Use the 100-sheet Automatic Document Feeder (ADF) to scan stacks of one- or 2-sided documents. Or, use the 8.5" x 11.7" flatbed to scan hard-bound books or other odd-sized items. The DS-7500 blazes through each task at speeds up to 40 ppm / 80 ipm. And, its 4 line CCD sensor (RGB and black) consistently delivers vivid colors and crisp, sharp text. Plus, with productivity software included and the optional network scan module, each member of your team can access high performance scanning for critical project needs.
- Sheetfed scanners exhibit smaller size than the flatbed scanner and use less desk space
- The color scanner enables scanning the document or photo in its original color
- 48-bit of color depth ensures accurate color reproduction with fine detail
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Epson Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Depth | 48-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Sleep-Mode Power Consumption | 1.60 W |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Operating Power Consumption | 45 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CCD |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Hardware Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Maximum Scan Size | 8.50" x 40" |
| Duplex Scanning | Yes |
| Scan Color | Color |
| Large Format | No |
| Scanning Modes | Duplex |
| Media Type | Plain Paper |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Media Size | Custom Size |
| ADF Capacity | 100 Sheets |
| Grayscale Depth | 16-bit |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze) |









