PowerLite L210SW Wireless WXGA 3LCD Short Throw Lamp-Free Laser Display
Lamp-free laser display for the classroom projects easy-to-read images up to 120"
Best-in-Class Color Brightness with 3-chip 3LCD technology - 4,000 lumens of color and white brightness
Large, easy-to-read images - 16:10 WXGA resolution for true-to-life images; supports 4:3 and widescreen 16:9 aspect ratios
No lamps to purchase or replace - virtually maintenance-free 20,000-hour laser light source
Large display size - up to 120" diagonal, more than 2.5 times larger than a 75" flat panel
Fast and efficient operation - display in seconds with instant-on laser light source
Convenient short throw design - greatly reduces shadowing
Easily replace the PowerLite 525W/535W - with compatible mounts
Built-in split screen - allows simultaneous display of up to four connected devices
Connect and cast from up to 50 devices - free downloadable Epson iProjection software makes it easy to cast wirelessly from Chromebooks, iOS and Android devices, Mac computers and PCs ; with moderator feature , teachers never lose control of the displayed content
Place it virtually anywhere - 360-degree placement capabilities allow for mounting or placement in any position, from landscape to portrait
Lamp-free laser display for the classroom projects easy-to-read images up to 120"
Best-in-Class Color Brightness with 3-chip 3LCD technology - 4,000 lumens of color and white brightness
Large, easy-to-read images - 16:10 WXGA resolution for true-to-life images; supports 4:3 and widescreen 16:9 aspect ratios
No lamps to purchase or replace - virtually maintenance-free 20,000-hour laser light source
Large display size - up to 120" diagonal, more than 2.5 times larger than a 75" flat panel
Fast and efficient operation - display in seconds with instant-on laser light source
Convenient short throw design - greatly reduces shadowing
Easily replace the PowerLite 525W/535W - with compatible mounts
Built-in split screen - allows simultaneous display of up to four connected devices
Connect and cast from up to 50 devices - free downloadable Epson iProjection software makes it easy to cast wirelessly from Chromebooks, iOS and Android devices, Mac computers and PCs ; with moderator feature , teachers never lose control of the displayed content
Place it virtually anywhere - 360-degree placement capabilities allow for mounting or placement in any position, from landscape to portrait
- Experience true-to-life colors thanks to the 3LCD, 3-chip technology
- 4000 lm brightness is sufficient for demanding applications
- Delivers high-quality widescreen performance in any settings with the WXGA graphic mode on
- The 2,500,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- HDMI interface for top notch video and audio
- Enjoy PC-free projection with USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Epson Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 2 , 500 |
| Maximum Diagonal Image Size | 10 ft |
| Projection Method | Front |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser Diode |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Throw Type | Short Throw |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 272 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Focal Length | 6.40 mm |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























