Experience an ultra bright and compact projector with pro-level features.The PowerLite®L890E adds incredible brightness and pro features to the compact and versatile PowerLite L-Series projector family. Featuring an impressive 8,000-lumens of color and white brightness, it is ideal for classrooms and lecture halls, conference rooms, hybrid workspaces and more. The PowerLite L890E displays double HD video resolution on-screen with 4K Enhancement Technology2for sharp, detailed images-even up close. This powerful projector produces exceptionally vibrant, high-resolution images up to 500'' in 16:10, plus is capable of projecting in a variety of other aspect ratios, including ultra wide 16:6 and 21:9.
Designed with convenience in mind, the PowerLite L890E features an up to 30,000-hour virtually maintenance-free laser light source and air filter3in Extended Mode. And for simple, seamless installation, this versatile solution offers a variety of powerful features, such as optical zoom, wide lens shift, geometric correction tools and more. With built-in wireless communication, you can monitor and control your fleet remotely from a web browser using the Epson Projector Management Connected app, as well as enable advanced screen casting tools like Epson iProjection™, Apple®AirPlay®5and Miracast®. Plus, simplify complex multi-projector applications with the optional attachable PixAlign™ camera.
Ultra bright, true-to-life images
3-chip 3LCD technology and 8,000 lumens of equal color and white brightness
WUXGA with 4K Enhancement Technology2
Accepts 4K content and displays double HD video resolution on-screen; enjoy a visibly sharper, more detailed picture even at close viewing distances
Large, versatile display options
Easily create a display up to 500" diagonal in 16:10, plus ultra wide 16:6 and 21:9 aspect ratios for enhanced content display and visibility
Simplified installation
Compact and lightweight design featuring a wide vertical and horizontal lens shift, 1.6x optical zoom, 360-degree mounting, built-in geometric correction tools and a universal VESA mounting pattern
Low maintenance
Up to 30,000-hour laser light source and air filter in Extended Mode
Wireless networking and content sharing
Wi-Fi®6/6E allows for fast, reliable wireless connectivity for screen casting, along with direct connection to the cloud-based service, Epson Projector Management Connected, and WPA 3-enterprise security
- 8,000 lumens color/white brightness
- WUXGA with 4K Enhancement for clear, detailed images
- Display up to 500" diagonal in 16:10, plus ultra wide 16:6 and 21:9
- Lightweight, compact design allows for easy installation
- Up to 30,000-hour laser light source and air filter
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Epson Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 5 |
| White Brightness | 8000 lm |
| Minimum Diagonal Image Size | 50" |
| Maximum Diagonal Image Size | 41.67 ft |
| Projection Method | Ceiling |
| Maximum Projection Distance | 12.40 ft |
| Minimum Projection Distance | 91.73" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 21:9 |
| Standard Mode Brightness | 8000 lm |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Throw Ratio | 1.35 to 2.2 |
| Throw Type | Standard Throw |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.6x |
| Minimum Focal Length | 20 mm |
| Maximum Focal Length | 31.80 mm |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |





























