Get astounding classroom projection at an affordable price point with the PowerLite®E24 projector. Featuring advanced 3-chip 3LCD technology, this ultra bright, 3,600-lumen projector delivers vibrant, larger-than-life images with native XGA resolution. Designed specifically for classroom settings, the PowerLite E24 increases engagement and enriches lesson plans with a flexible image size up to 300" diagonal, Split Screen capability and a built-in 5 W speaker. Engineered to last, this durable projector provides a long lamp life of 12,000 hours in ECO Mode, plus convenient installation and positioning flexibility for easy projection from virtually anywhere in the classroom.
- 3,600 lumens of color and white brightness
- Native XGA resolution for crisp text and vibrant images
- Easy setup and positioning flexibility
- Display size up to 300" diagonal
- Long lamp life up to 12,000 hours in ECO Mode
- 3-chip 3LCD technology for exceptional brightness
- : features 3,600 lumens of color and white brightness
- Native XGA resolution:
- produces vibrant images with crisp, easy-to-read text and colorful graphics
- Easy setup and positioning flexibility:
- features digital zoom, Quick Corner and ±30 degree vertical/horizontal keystone correction, with convenient slider for horizontal adjustment
- Flexible display:
- supports a variety of aspect ratios and a display size up to 300" diagonal; features Split Screen capability for side-to-side viewing
- Long-lasting lamp life:
- up to 12,000 hours in ECO Mode
- Built-in 5 W speaker:
- for engaging projector displays
- Outstanding limited warranty and service:
- Epson provides world-class service and support and whole unit exchange
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Epson Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | XGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 15 |
| White Brightness | 3600 lm |
| Minimum Diagonal Image Size | 30" |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Projection Method | Ceiling |
| Maximum Projection Distance | 33.92 ft |
| Minimum Projection Distance | 34.25" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | UHE |
| Normal Mode Lamp Life | 6000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 3600 lm |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Throw Ratio | 1.44 to 2.88 |
| Native Resolution | 1024 x 768 |
| Economy Mode Lamp Life | 12000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Lamp Power | 210 W |
| Operating Power Consumption | 349 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Focal Length | 16.70 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| USB Playback | Yes |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 720p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |





















