Bring lesson plans to the big screen with the PowerLite®994F projector. Featuring state-of-the-art 3-chip 3LCD technology, this 4,100-lumen Full HD 1080p projector creates large and vibrant classroom displays with uncompromising image quality-even in well-lit environments. The PowerLite 994F maximizes collaboration and engagement with built-in Wi-Fi®6/6E wireless networking and screen mirroring via Apple®AirPlay®, Miracast®, or Epson iProjection™. These convenient features allow teachers and students to share screens wirelessly without being physically tethered to the display-promoting a more interactive and engaging learning environment. Designed for ease of use, the projector features 1.6x optical zoom, horizontal and vertical keystone and more for seamless installation.
- Built-in Wi-Fi 6/6E networking
- 4,100 lumens of color and white brightness
- Full HD 1080p resolution for sharp, vivid displays
- Easy, streamlined installation
- Supports Apple AirPlay 2
- Supports a variety of aspect ratios; image size up to 300''
- Experience true-to-life colors thanks to the 3LCD, 3-chip technology
- 4100 lm brightness ensures that your audiences will enjoy clear, bright and vivid visuals with brilliant colors
- It projects full HD images clear and crisp with brightest of whites and deepest of blacks, every color and pixel preserved
- Up to 16,000:1 contrast ratio
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
- Enjoy PC-free projection with USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Epson Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | Full HD |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 16 |
| White Brightness | 4100 lm |
| Minimum Diagonal Image Size | 31" |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.33 ft |
| Projection Method | Rear |
| Maximum Projection Distance | 46.88 ft |
| Minimum Projection Distance | 34.65" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | UHE |
| Normal Mode Lamp Life | 6500 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 4100 lm |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Throw Ratio | 1.3 to 2.09 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Economy Mode Lamp Life | 17000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Lamp Power | 230 W |
| Operating Power Consumption | 349 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.6x |
| Minimum Focal Length | 18.20 mm |
| Maximum Focal Length | 29.10 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Installation | Ceiling Mount |























