Deliver widescreen presentations in the office or on the road with the ultra slim PowerLite 1781W wireless projector, featuring easy image adjustments. This thin 4 lb model provides 3,200 lumens of color brightness and 3,200 lumens of white brightness plus WXGA resolution for HD-quality content. Offering 3x Higher Color Brightness than competitive models, Epson® 3LCD projectors ensure vivid presentations. Featuring the latest in connectivity, the 1781W can wirelessly display content from your tablet or smartphone. You can even share HD videos using your streaming device. The 1781W supports Chromecast™, Roku® and MHL-enabled devices. And, auto horizontal/vertical keystone correction facilitate simple setup.
Projection System: High-aperture Epson 3-chip 3LCD technologyNative Resolution: WXGA (1280 x 800)
Color Brightness: 3200 lumens
White Brightness: 3200 lumens
- These LCD projectors can be used in large rooms where a greater projection distance is needed
- Experience the action with the brightness you need to fill the screen with vibrant visualizations
- Delivers high-quality widescreen performance in any settings with the WXGA graphic mode on
- Up to 10,000:1 contrast ratio
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
- Enjoy PC-free projection with USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Epson Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 10 |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Projection Method | Front |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | UHE |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Maximum Resolution | 1680 x 1050 |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 3200 lm |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Economy Mode Lamp Life | 7000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Lamp Power | 214 W |
| Operating Power Consumption | 309 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.2x |
| Minimum Focal Length | 13.52 mm |
| Maximum Focal Length | 16.22 mm |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Epson Corporation |











