Make Every Event Epic.
Make every event a truly epic experience by watching your favorite content on an immersive picture up to 150". Whether you're binge-watching your favorite TV show, setting up a gaming event or hosting an outdoor movie night, the Epson EpiqVision Mini EF22 smart portable laser projector makes it easier than ever to bring your family and friends together to create memories that will last a lifetime.
True 3-chip 3LCD technology produces an exceptionally bright and colorful display. And with laser-array projection technology, the Full HD picture with HDR color is simply amazing.
Built-in Google TV gives you access to over 10,000 streaming apps, including Netflix, Disney+ and even live TV from apps like YouTube TV. So, it's never been easier to discover what to watch.
And with a compact design, including a built-in swivel stand with tilt ability, proprietary EpiqSense technology for easy setup and impactful internal audio, the Epson EpiqVision Mini EF22 is quite possibly the best portable streaming home entertainment projector available today.
- Epic, Full HD HDR Picture up to 150"
- Outstanding Picture Brightness with 3-Chip 3LCD Laser
- EpiqSense Technology for Easy Setup
- Portable Design with Built-In Swivel & Tilt Stand
- Google TV with Access to Netflix & 10,000 apps
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Epson Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | Full HD |
| Screen / Display | |
|---|---|
| White Brightness | 1000 lm |
| Minimum Diagonal Image Size | 30" |
| Maximum Diagonal Image Size | 12.50 ft |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Projection Method | Front |
| Maximum Projection Distance | 11.08 ft |
| Minimum Projection Distance | 25" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser Diode |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Mode Brightness | 1000 lm |
| Color Supported | 16.77 Million Colors |
| Throw Ratio | 1 to 1.81 |
| Throw Type | Long Throw |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 105 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Focal Length | 13.90 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Smart Platform Supported | Fire TV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Appearance | |
|---|---|
| Tripod Mounting Supported | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |











