WUXGA Resolution
1920 x 1200 Full HD widescreen resolution
PC-Free Annotation
Annotate without a computer, using only the built-in, PC-free tools.
Bright and Colorful
Features 4000 lumens of color brightness (color light output) and 4000 lumens of white brightness (white light output).
Finger-Touch Enabled
Touch, draw, select and interact using intuitive and familiar gestures
Split Screen
Display content from two inputs simultaneously, side by side, on a single screen.
HDMI / MHL Connectivity
Stream 1080p content and mirror your mobile device with MHL & the latest in connectivity. Get instant access to movies, games and more from MHL-enabled devices.
- Reinvent your whiteboard - turn any wall or existing dry-erase board into a 100" interactive display for more efficient meetings and collaboration, in the room or across the globe
- Look for two numbers:
- 4,400 lumens1 Color Brightness for more accurate, vivid color
- 4,400 lumens White Brightness for well-lit rooms
- Full HD WUXGA display up to 100" - for an optimal viewing experience and clear readability - 3x as big as a 60" flat panel
- Easy-to-use, touch-enabled interactivity - just turn on BrightLink Pro and start writing using your finger or the included pens
- Wireless screen mirroring - stream Full HD 1080p content; mirror your Android device screen with Miracast
- Capture, save and share - no need to transcribe meeting notes or snap a photo; easily save, print or email directly from your BrightLink Pro
- Whiteboard sharing - both local and remote participants can simultaneously annotate content from mobile devices, computers and other BrightLink Pros
- Wireless device compatibility - wirelessly display documents, files and photos from your iPad®, iPhone®, and Android™ mobile devices with the Epson iProjection™ App2
- Convenient DVI-out connectivity - share whiteboard content to a larger display, videoconferencing system or recording device
- Continuous Display Mode - install two interactive displays side by side to achieve an even larger interactive display area
Eco Features
- Recyclable product
- Energy-efficient lamp
- RoHS compliant
- Epson America, Inc. is a SmartWaySM Transport Partner
- These LCD projectors can be used in large rooms where a greater projection distance is needed
- 4400 lm brightness helps you view sharp and lively visuals
- Enjoy crystal clear projection with WUXGA resolution
- The 16,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Epson Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 16 |
| Maximum Diagonal Image Size | 100" |
| Projection Method | Front |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | UHE |
| Normal Mode Lamp Life | 5000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 4400 lm |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Economy Mode Lamp Life | 10000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Lamp Power | 300 W |
| Operating Power Consumption | 425 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Focal Length | 4.20 mm |
| General Features | |
|---|---|
| Interactive | Yes |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |







