Perfect for remote working, e-learning and keeping in touch, the PC 5 CHAT brings high quality sound and ease of use to a range of platforms including PC, Mac®, mobile phone and tablet. A single 3.5 mm jack enables plug-and-play simplicity - connect the jack to the device, and you are ready to go.
Meanwhile, stereo ear-pieces deliver clear stereo sound while elevating your focus. A unidirectional noise-canceling microphone cuts out background clatter as you speak, ensuring clear communication and understanding. Built to be affordable and durable, the PC 5 CHAT's lightweight design ensures distraction free comfort for all your calls.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Uni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The PC 5 CHAT headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 42 Hz17 kHz for accurate sound reproduction
- Durable feature for better usability and increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | EPOS |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 42 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 95 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | EPOS |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.56 ft |

















