Easy to use; built for focus
The PC 3 CHAT on-ear stereo headset is designed and built for e-learning and staying in touch. Plug-and-play simplicity makes it easy to use, while its lightweight, comfortable form means you will forget you are wearing it.
The headset's stereo construction keeps you focused on the task at hand by preventing distractions, while the unidirectional noise-canceling microphone ensures that every word you say will be communicated clearly. The PCV 05 adapter is also available separately direct from EPOS, bringing support for Mac and other platforms.
Affordable and reliable, the PC 3 CHAT brings quality at unbeatable value.
Key benefits & features | Lightweight stereo headset
Stereo ear-pieces keep you focused, while a low weight ensures comfort
Unidirectional microphone
A passive noise-canceling microphone prioritizes clear communication
Plug-and-play simplicity
Plug in the PC 3 CHAT via two 3.5mm jacks, and you are ready to go
Durability and robustness
Engineered to last and withstand the rigors of frequent use
Adaptors for Mac® and more
The PCV 05 adapter from EPOS lets you use the headset on Mac® and other platforms
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Uni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 42 Hz17 kHz for accurate sound reproduction
- Lightweight headset ensures comfortable listening for long hours without pain or fatigue
- Headset supports distortion-free audio and voice transfer for PCs, enabling optimal usability for work, entertainment, and daily tasks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | EPOS |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 42 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 95 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | EPOS |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.56 ft |