Be heard on any call with a wired headset for hybrid workers that delivers value for money. Advanced noise-filtering technology transmits your voice instead of unwanted noise, while the speakers deliver exceptional sound so that you don't miss a word.
Stay comfortable throughout the day with an ultralight design and compact noise-dampening ear pads. Manage calls with less effort thanks to plug-and-play connectivity and convenient features like lift-to-mute that keep you productive and in control.
- Busylight signals when you're on call while completely invisible when not active.
- Designed to work with leading UC platforms like Microsoft, Zoom, Google Meet etc.
- Simply lift/lower the boom arm while on a call to mute/unmute your microphone.
- Prominent LED on the microphone lets you know when you're muted at a glance.
- Easy to carry thanks to its ultralight design that folds flat when not in use.
- Connect to any USB-A or USB-C devices using the included adapter.
- Teams button on the ear cup lets you easily join meetings with a single click.
- Plug directly into any USB-C-enabled Android device for instant calls.
- Meets the rigorous Microsoft Teams Open Office requirements for mic quality.
- Tap into the EPOS ecosystem to get firmware updates, tweak settings, and more.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | EPOS |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 96 dB |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 60 dB |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | EPOS |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.91 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













